زب هوگان بیولوژیست از 3 سال پیش ریاست طرح مگافیش‌ها یا ماهیان غول پیكر را برعهده دارد كه هدف آن نجات حدود 20 گونه از ماهیان آب های شیرین است كه بیش از 2 متر طول و 100 كیلوگرم وزن دارند. این ماهیان غول پیكر در تلاش برای بقا شكست خورده و به پایان راه نزدیك شده اند. اغلب این مگافیش ها در آب های شیرین رودخانه ها و دریاچه های آسیای شرقی زندگی می كنند. آلودگی آب های رودخانه ها و دریاچه های آب شیرین كه زیستگاه این ماهیان هستند ، صید بی رویه و عواملی از جمله احداث سد، آب بند و غیره نسل ماهیان غول پیكر آب شیرین را به خطر انداخته و این جانوران آبزی باشكوه در شرف انقراض هستند.گزارشی تصویری از 10 مگا فیش یا ماهیان غول پیكر آب های شیرین

L00865819649.jpg

یك پسر جوان در ساحل رودخانه تونلی ساپ در نزدیكی شهر پنوم‌پن پایتخت كامبوج با یك ماهی بارب غول‌آسا كه صید شده عكس یادگاری گرفته است. البته این ماهی برای مطالعه گونه‌های ماهیان غول‌پیكر حوزه رودخانه مكونگ پس از صید از آب علامت‌گذاری شده و دوباره رها شد. ماهی بارب غول‌آسا می‌تواند تا سه متر طول و 300 كیلوگرم وزن داشته باشد.

 

 

L00865819666.jpg
تصویر یك ماهی بالغ گونه آرا پایما در یك آكواریوم در مانائوس در برزیل كه یك غواص وارد محوطه نگهداری آن شده است. این ماهی غول‌پیكر آمریكای جنوبی یكی از بزرگترین ماهی‌های آب شیرین جهان محسوب می‌شود. نسل آن در خطر انقراض قرار گرفته و دولت برزیل برنامه‌ای را برای حفظ نسل این ماهی كه تا سه متر طول و بیش از 180 كیلوگرم وزن دارد به اجرا گذاشته است.

 

 

L00865819680.jpg
تصویر یك جفت ماهی استورژون چینی در آكواریومی در شهر پكن. این گونه ماهی آب شیرین نیم تن وزن داشته و طول آن بالغ بر 5 متر است. استورژون چینی آب شیرین یكی از بزرگترین گونه‌های ماهی استورژون در روی زمین محسوب شده و نام آن در فهرست قرمز گونه‌های در شرف انقراض ثبت شده است.

 

 

L00865819695.jpg
تصویر رویارویی یك مرد ماهیگیر كامبوجی كه به همراه همكارش قصد صید یك ماهی بارب غول‌آسا در رودخانه تونلی ساپ درنزدیكی شهر پنوم‌پن را دارد. هر سال ماهیگیران ساكن ساحل رودخانه تونلی ساپ بین 5 تا 10 ماهی بالغ بارب غول‌آسا را شكار كرده و موجب شده‌اند این منطقه كه آخرین زیستگاه این گونه ماهیان باشكوه است از وجود آنها تهی شوند.

 

 

L00865819708.jpg
یك كارشناس حفظ حیات ماهیان غول‌آسا یك سفره ماهی گونه استینگری غول‌پیكر را در رودخانه مكونگ در كامبوج بیرون كشیده تا آن را علامت‌گذاری كند. این سفره‌ماهی بزرگترین گونه سفره‌ماهیان آب شیرین در روی كره زمین است و بیش از 4 متر طول دارد.

 

 

L00865819724.jpg
روزگاری دریاچه‌های بزرگ آمریكای شمالی و رودخانه می‌سی‌سی‌پی مملو از ماهیان غول‌پیكر استورژون زرد بود. این غول‌های آب شیرین كه عمری بس دراز داشته امروز تقریبا نسل‌شان تقریبا منقرض شده است. در سال 1953 در كانادا دانشمندان گونه‌ایی از استورژون زرد را صید كردند كه با 2 متر طول 152 سال عمر داشت.

 

 

L00865819768.jpg
یك تصویر یك گربه ماهی غول‌پیكر رودخانه مكونگ یكی از بزرگترین ماهی‌های آب شیرین جهان كه توسط یك ماهیگیر صید شده است. گربه ماهی غول‌پیكر مكونگ 3 متر طول و بیش از 300 كیلوگرم وزن دارد و نسل آن امروز در تهدید انقراض است.

 

 

L00865819785.jpg
تصویر دیدنی یك مرد ماهیگیر كامبوجی كه در كنار یك گربه ماهی غول‌پیكر حوزه مكونگ در آبهای رودخانه تونلی‌ساپ شنا می‌كند. ماهیگیران این گونه باشكوه كه حدود 230 كیلوگرم وزن داشت را صید كرده و پس از آن كه زب هوگان آن را علامت‌گذاری كرد، این ماهی باشكوه دوباره در آبهای زیستگاهش آزاد شد.

 

 

L00865819802.jpg
تصویر سر یك ماهی گونه تایمان كه بزرگترین ماهی آزاد جهان محسوب می‌شود. برخی از ماهیان تایمان تا 2 متر طول و بیش از 100 كیلوگرم وزن دارند. زیستگاه این ماهی در آب‌های شیرین رودخانه‌های شرق روسیه، مغولستان و چین بوده و به دلیل صید بی‌رویه و آلوده شدن آب‌های زیستگاه ماهیان تایمان نسل آن اكنون در خطر از بین رفتن قرار دارد.

 

 

L00865819817.jpg
دو نوجوان دو گربه ماهی رودخانه تونلی‌ساپ در كامبوج را كه صید شده‌اند روی دوش حمل می‌كند. این ماهی‌های صید شده علی‌رغم جثه‌شان هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند.صید بی‌رویه این ماهی‌ها كه بسیار دیر به سن بلوغ می‌رسند باعث شده تا جمعیت آنها در 20 سال گذشته در حوزه مكونگ 90 درصد كاهش یابد.

 

 

L00865819861.jpg
تصویر جالب یك قزل‌آلای غول‌آسای اوراسیا كه در عین حال به عنوان گونه‌ای از ماهیان تایمان شناخته می‌شود. این ماهی برای خوش اشتهایی‌اش كه می‌تواند هر چیزی اعم از ماهی تا اردك و حتی موش‌های خرما را بخورد، شهرت دارد. این ماهیگیر كه این گونه یك و نیم متری را در آبهای رودخانه آق ـ اور در شمال مغولستان یافته است در حال بیرون كشیدن ماهی دیگری از گونه خودش از شكم این قزل‌آلای غول‌آسا است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 8 اسفند 1388    | توسط: نـــغــمــه    | طبقه بندی: اخبار و اطلاعات،     | نظرات()