کشف یکی از پیچیده‌ترین رازهای علم نجوم

یکی از رازهای پایدار علم نجوم درباره چگونگی شکل‌گیری ستاره‌های عظیم بدون وجود جریان خارجی هوا در ابرها، گازها و غبارهایی که عامل رشد آنها هستند با تلاش...

    

یکی از رازهای پایدار علم نجوم درباره چگونگی شکل‌گیری ستاره‌های عظیم بدون وجود جریان خارجی هوا در ابرها، گازها و غبارهایی که عامل رشد آنها هستند با تلاش اخترشناسان کشف شد.

این تحقیقات که در لابراتوار ملی لارنس لیور مور در دانشگاه کالیفرنیا به انجام رسیده است نشان می‌دهد که چگونه یک ستاره عظیم می‌تواند با وجود فشار جریان تشعشعی خارجی که از نیروی گرانشی بیشتر بوده و ماده را به درون می‌کشد، رشد کند.

این گروه تحقیقاتی با استفاده از شبیه‌سازی سه‌بعدی تشعشعات هیدرودینامیک دریافتند که این ستاره‌های عظیم در سیستم‌های ستاره‌ای چندگانه نیز به وجود می‌آیند. محققان طی بررسی فیزیک شکل‌گیری ستاره‌های حجیم دریافتند که ناپایداری‌های گرانشی می‌تواند عامل شکل گیری ستاره‌های همجوار در کنار ستاره‌های عظیم باشد.

به گفته محققان ستاره‌های عظیم نور شدیدی از خود ساطع می‌کنند به شکلی که فشار تشعشعی که این نور بر روی گازها و غبارهای اطراف خود وارد می‌آورد از جاذبه گرانشی موجود در این محیط بیشتر است، شرایطی که تا مدتها عامل جلوگیری از رشد ستاره‌های عظیم تصور می‌شد.

این گروه از متخصصان با صرف سالها زمان موفق به تولید رمزهای پیچیده رایانه ای به منظور شبیه‌سازی فرایند شکل‌گیری این ستاره‌ها شده و در نهایت دریافتند که فشار تشعشعی رشد ستاره‌های عظیم را بامحدودیت مواجه نمی‌کند.

به گفته اخترشناسان از گذشته فشار تشعشعی عاملی در توقف شکل‌گیری و رشد ستارگان عظیم به شمار می‌رفت اما نتیجه این بررسی‌ها نشان داد که ناپایداری گرانشی گازها را به درون سیستم ستاره‌ها راه داده که مشابه سپری در برابر تشعشعات عمل کرده و آنها را به شکل حبابهای نوری از سیستم ستاره ای خارج می‌کند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 8 اسفند 1388    | توسط: نـــغــمــه    | طبقه بندی: علمی،     | نظرات()