محکومین بالفطره
سرنوشت جالب متهمان و فراریان معروف‌ترین دادگاه تاریخ!!
یوزف منگله / پزشک مرگ
فرشته مرگ اردوگاه آشوویتس، دکتر یوزف منگله بود؛ کسی که با آزمایش‌های غیر انسانی و غیر اخلاقی‌اش روی زندانیان این اردوگاه، چهره مخوفی از خود در تاریخ بر جای گذاشت. منگله آزمایش‌های بسیاری روی دو قلوهای یکسان انجام داد و با قطع کردن و پیوند اندام‌ها بدون بیهوشی و استفاده از ترکیبات میکروبی و سمی‌، سبب مرگ بسیاری از یهودیان و کولی‌ها شد. او توسط تشکیلات دسا که شبکه افسران سابق ارتش آلمان نازی برای پناه و فراری دادن سایر افسران بود، به آرژانتین فرستاده شد تا اینکه در سال 1979 بر اثر شنا در استخر خانه اش فوت کرد و مخفیانه به خاک سپرده شد.

آدولف آیشمن / افسر نازی
نام آیشمن و دادگاهش به خاطر سال‌ها فرار از محاکمه و تبلیغاتی که او را "قصاب اروپا" می‌نامیدند، معروف شد. او افسر نازی اس اس بود و تحت فرماندهی هیملر قرار داشت و عملیات شناسایی و انتقال یهودیان را به اردوگاه‌های مرگ انجام می‌داد. در 1945 با اشغال آلمان به دست نیروهای آمریکایی افتاد اما توانست از زندان فرار کند. چند سال بعد، توسط نیروهای سرویس مخفی رژیم صهیونیستی رد یابی و دستگیر شد. محاکمه او جنجال برانگیز بود زیرا دادگاهش به عنوان اولین دادگاه یهودی در بیت المقدس برگزار شد و احساسات بسیاری از یهودیان را برانگیخت او سرانجام به دار آویخته شد.


رودولف هس / منشی مخصوص هیتلر

آواز جنگ با انگلیس ناراضی بود و سعی داشت صلحی میان آلمان و انگلستان برقرار کند. هیتلر از این کار او خشمگین شد و هس با هواپیما به انگلیس فرار کرد. ارتش آلمان سعی کرد هواپیمای او را منهدم کند اما هس توانست با چتر نجات در خاک اسکاتلند فرود بیاید.  او مدتی در اختیار ماموران ام آی شش بود اما از بیماری روانی رنج می‌برد و در بیمارستان نطامی‌ بستری شد. در جریان دادگاه نورنبرگ ادعا کرد که به کلی حافظه اش را از دست داده. گورینگ در دادگاه از او پرسید: "یادت می‌آید پیشوا در رایشتاگ اعلام کرد که اگر اتفاقی برایش افتاد، من جانشین او خواهم بود و اگر اتفاقی برای من افتاد، تو باید جانشین من باشی؟" هس تکرار می‌کرد: "نه همه اش تاریک است به کلی تاریک است". او به حبس ابد محکوم شد. هس نزدیک به 40 سال در زندان به سر برد و در 97 سالگی خود را با سیم برق حلق آویز کرد.

‌هانس فرانک / فرماندار نظامی ‌لهستان

از آنجایی که هیتلر با لهستان خصومتی آشتی ناپذیر داشت،‌ هانس فرانک را که به قصاب معروف بود، به سمت فرمانداری لهستان منصوب کرد. او با ایجاد گتوها و اردوگاه‌های متعدد کار اجباری و نظارت بر آنها، بخش مهمی ‌از فعالیت‌های نازی را در دست داشت. وقتی در اواخر ماه می‌1945 فرانک را دستگیر کردند، لباس سربازان پیاده نطام آلمان را به تن داشت و قصد خودکشی داشت اما او ناموفق بود و هویتش فاش شد.

مارتین بورمان/ منشی مخصوص هیتلر بعد از هس

تنها کسی که از میان سران نازی هیچ گاه  دستگیر نشد، بورمان بود. او منشی مخصوص هیتلر بود. پس از ورود متفقین، جسدی یافت شد که به اشتباه او را بورمان تشخیص دادند. او را در دادگاه به مرگ محکوم کردند، حکمی‌ که هیچ گاه اجرا نشد.

والتر فونک / وزیر اقتصاد آلمان

از رجال برجسته آلمان هیتلری، وزیر اقتصاد و رئیس رایش بانک بود. اتهام فونک همکاری با نازی‌ها در زمینه سرمایه گذاری طلاهای یهودی بود اما در دادگاه این اتهام را نپذیرفت. برای او فیلمی ‌از بیرون آوردن طلاهای زندانیان کشته شده در اردوگاه‌های لهستان نمایش دادند و فونک با دیدن آن، گریه سر داد و اتهامش را پذیرفت. فونک را به 20 سال زندان محکوم کردند که پس از سه سال آزاد شد و بر اثر سکته قلبی مرد.

یالیمار شاخت / معمار اقتصاد آلمان

شاخت را به عنوان محرک برنامه‌های دوباره صنعتی کردن و تجدید تسلیحات آلمانی می‌شناسند. او کمیسر مالی در جمهوری وایمار و دوره ای هم رئیس رایش بانک بود. در پایان جنگ جهانی در اردوگاه‌های اسرای جنگی به سر می‌برد و در دادگاه نورنبرگ تبرئه شد.

هرمان کورینگ / فرمانده نیروی هوایی آلمان

گورینگ رئیس نیروی هوایی آلمان "لوفت ‌هافه"  شد و در سلسه  مراتب نظامی ‌رده اش بعد از هیتلر بود. او فرمان کشتار بسیاری از یهودیان اردوگاه‌ها را امضا کرد. او یک روز پس از تسلیم شدن ارتش آلمان، خود را در اختیار نیروهای آمریکایی گذاشت، در حالی که چمدانی پر از پول، جواهرات، و مواد مخدر به همراه داشت. گورینگ طی محاکمه‌اش با اعتماد به نفس بالا از هیتلر و سیاست‌های رایش سوم و عملکرد نظامی ‌حزب نازی در طول جنگ حمایت کرد. او ساعتی قبل از اجرای حکم مرگ، با بلعیدن کپسول سیانور خودکشی کرد و به چوبه دار نرسید.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
منبع: هفته نامه همشهری جوان/ شماره 248/ بهمن بابازاده- سید علی اصغر رضوی
بازنشر اختصاصی سیمرغ
 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 3 اسفند 1388    | توسط: مــــهــــدی    | طبقه بندی: مطالب جالب،     | نظرات()